Skip to content Skip to footer

OLEJOMATY

Już 4 marca, podczas IX Europejskiego Kongresu Samorządów w Mikołajkach, EMKA S.A. zaprezentuje kompleksowy, oparty o nowoczesne technologie, system do powszechnej zbiórki UCO (Used Cooking Oil). Olejomaty to milowy krok do poszerzenia liczby frakcji odpadów, które mogą być zbierane i segregowane przez gospodarstwa domowe w całej Polsce.

EMKA S.A. to lider w dziedzinie innowacyjnych rozwiązań ekologicznych. Mając 20-letnie doświadczenie na rynku logistyki, odbiorów i przetwarzania odpadów medycznych, postanowiła wykorzystać swoje know-how rozwijając nowy obszar działalności – EMKA Oil. Jest to świeży projekt firmy, który wychodzi naprzeciw zmieniającym się potrzebom społeczeństwa, wytyczając nowe szlaki i angażując się w stosowanie nowoczesnych technologii. Celem firmy jest zrewolucjonizowanie sposobu, w jaki ludzie postrzegają UCO, tak aby tworzyć pozytywny i trwały wpływ na środowisko naturalne. Z tego powodu podczas Kongresu EMKA zaprezentuje unikatowe rozwiązanie – system Ogólnopolskiej Zbiórki Zużytego Oleju Spożywczego.

Zgodnie z polskimi przepisami, do zbierania UCO zobowiązane są m.in. hotele, restauracje czy bary. Tymczasem liczba gospodarstw domowych w Polsce zbliża się do 13 milionów, a w każdym niemal domu używa się oleju spożywczego, który po smażeniu trafia najczęściej do kanalizacji wywołując zatory i związane z nimi awarie. UCO jest też wyzwaniem dla systemów oczyszczania ścieków, a jeśli dostanie się do gleby, może powodować niepowetowane straty w przyrodzie. Dlatego tak istotne jest, by ta lwia część zużywanego w naszym kraju oleju spożywczego zaczęła w końcu trafiać do recyklingu.

OLEJOMATY to rewolucyjny system pozwalający na stworzenie na poziomie gmin sieci punktów z maszynami, do których lokalna społeczność może oddawać UCO. Pozostałe elementy systemu to specjalnie zaprojektowane butelki do zbierania oleju spożywczego oraz innowacyjna aplikacja dla mieszkańców, która władzom gminy da także dostęp do danych o ilości oleju przekazanego do ponownego wykorzystania.

Już pierwszego dnia Kongresu, o godz. 15.30, rozpocznie się wyjątkowy warsztat dla samorządowców pt. „Z kuchni do samolotu, czyli piąty wymiar recyklingu. Jak efektywnie zorganizować powszechną zbiórkę zużytego oleju spożywczego na poziomie gmin”. EMKA zaprezentuje polskim samorządowcom potencjał rozwiązania EMKA Oil i jego znaczenie dla realizacji celów związanych z poziomem recyklingu oraz bezpieczeństwa systemów gminnej kanalizacji i oczyszczania ścieków.

Na stoisku EMKA Oil będzie można osobiście sprawdzić działanie Olejomatów. Będzie to doskonała okazja do dyskusji i wymiany poglądów na temat sposobów poprawy efektywności recyklingu w kontekście lokalnych samorządów.

Ponadto, firma zaprasza do udziału w panelu “Zielony Samorząd. Jak rozwijać miasta i regiony z poszanowaniem środowiska naturalnego?”, który odbędzie się 4 marca o godz. 13:10. Wezmą w nim udział Krzysztof Rdest, Prezes Zarządu EMKA S.A. oraz Małgorzata Rdest, Wiceprezes Zarządu EMKA S.A., która przedstawi wprowadzającą do panelu prezentację „Czy powszechna zbiórka i recykling zużytego oleju spożywczego są możliwe? Doświadczenia innowacyjnego projektu EMKA Oil w Opolu.”

EMKA serdecznie zachęca wszystkich zainteresowanych do udziału w wydarzeniach podczas Kongresu Samorządów, gdzie z przyjemnością podzieli się swoim doświadczeniem i wiedzą oraz wspólnie poszuka rozwiązań na rzecz bardziej zrównoważonej przyszłości.

W przypadku zainteresowania projektem zapraszamy do wypełnienia formularza kliknij tutaj. Specjaliści EMKA skontaktują się z Państwem i odpowiedzą na wszelkie pytania.