Skip to content Skip to footer

PIĄTY WYMIAR RECYKLINGU – REDZIKOWO DOŁĄCZYŁO DO OGÓLNOPOLSKIEJ ZBIÓRKI ZUŻYTEGO OLEJU SPOŻYWCZEGO (UCO)

12czerwca 2024 r. gmina Redzikowo dołączyła do Ogólnopolskiej Zbiórki Zużytego Oleju Spożywczego (UCO – Used Cooking Oil). To właśnie tu pojawią się pierwsze w Polsce Olejomaty – milowy krok do poszerzenia li czby frakcji odpadów, które mogą być zbierane i segregowane przez gospodarstwa domowe w całej Polsce. 

Wylewanie zużytego oleju i tłuszczy roślinnych (Used Cooking Oil – UCO, czyli zużyty olej spożywczy) ma poważnie negatywne skutki dla środowiska i kanalizacji. UCO, czyli m.in. olej i masło po smażeniu, olej z sałatek, puszek i konserw generowany w gospodarstwach domowych. UCO stanowi zagrożenie dla wód powierzchniowych, gleby, wody pitnej i infrastruktury kanalizacyjnej. 

EMKA S.A. to firma z ponad 30-letnim doświadczeniem, postanowiła wykorzystać swoje know-how rozwijając nowy obszar działalności – EMKA Oil. Jest to świeży projekt firmy, który wychodzi naprzeciw zmieniającym się potrzebom społeczeństwa, wytyczając nowe szlaki i angażując się w stosowanie nowoczesnych technologii. Celem firmy jest zrewolucjonizowanie sposobu, w jaki ludzie postrzegają UCO, tak aby tworzyć pozytywny i trwały wpływ na środowisko naturalne, poprzez innowacyjny system Ogólnopolskiej Zbiórki Zużytego Oleju Spożywczego.  

Olejomaty – rewolucyjny system 

Olejomaty to rewolucyjny system pozwalający na stworzenie na poziomie gmin sieci punktów z maszynami, do których lokalna społeczność może oddawać UCO. Projekt ten przyniesie znaczący wzrost poziomu recyklingu i odzysku z odpadów na poziomie gmin i samorządów. Na system ten składają się specjalne maszyny, ale także innowacyjne butelki, interaktywna aplikacja mobilna, mechanizmy logistyczne, procesy recyclingu i raportowania a także szeroko zakrojone działania edukacyjne i promocyjne w tym flagowy projekt EMKA Oil – Olej zdasz, drzewko masz! 

 Olej zdasz, drzewko masz! – jak działa Olejomat? 

W ramach akcji „Olej zdasz, drzewko masz!”, Olejomat wyda użytkownikowi, który uprzednio zarejestruje się w specjalnej, bezpłatnej aplikacji, pustą butelkę, wytworzoną z ekologicznego materiału, wytrzymującą wysoką temperaturę oleju. Średni czas trwania zbiórki oleju w gospodarstwie domowym, to półtora miesiąca. Pełną butelkę, z pomocą aplikacji, użytkownik oddaje do Olejomatu, a na jego konto w trafiają punkty, które dwa razy w roku może wymienić na ekologiczne nagrody. Jedna butelka to 50 punktów, a już za 300 zebranych punktów można otrzymać nagrodę w postaci sadzonki drzewka.  

Intuicyjna aplikacja mobilna 

Aplikacja mobilna Olejomaty to intuicyjne narzędzie do zarządzania zbiórką UCO z poziomu użytkownika. Dostępna jest na urządzenia iOS oraz android. Aby z niej korzystać należy stworzyć konto, zbierać punkty za oddany olej i wymieniać na atrakcyjne nagrody. W aplikacji można również znaleźć instrukcje prawidłowej zbiórki, zlokalizować najbliższy Olejomat i przeczytać wiele materiałów edukacyjnych poświęconych ekologii i ochronie środowiska. 

Dzisiaj Redzikowo, jutro cały świat! 

Innowacyjne rozwiązanie jakim są OLEJOMATY, sukcesywnie będzie trafiać do samorządów w całym kraju. W przypadku zainteresowania projektem zapraszamy do wypełnienia formularza kliknij tutaj. Specjaliści EMKA OIL skontaktują się z Państwem i odpowiedzą na wszelkie pytania.