Odbiór zużytego oleju spożywczego to ważny krok w procesie zrównoważonego gospodarowania odpadami, zwłaszcza dla firm z branży gastronomicznej Podpisanie umowy na odbiór oleju oznacza zobowiązanie się do odpowiedzialnego postępowania z tym odpadem i wspierania procesów recyklingu. Przeczytaj, jak prawidłowo zbierać, przechowywać UCO oraz jak przygotować się do odbioru zużytego oleju, aby przebiegł sprawnie i bezproblemowo.
Zacznijmy od początku, czyli jaki olej można zbierać?
Kwestią kluczową jest świadoma segregacja UCO. Każdy podmiot powinien wiedzieć, jakie tłuszcze znajdują się pod kodem 20 01 25 (oleje i tłuszcze jadalne) i dopilnować, aby do beczki nie zostały wylane inne odpady, na przykład spod kodu sąsiedniego – 20 01 26* (tłuszcze niejadalne).
UCO to każdy olej, który używamy do żywności. Najczęściej występuje w formie przepracowanej – z frytkownic czy patelni – ale nie tylko. Niezależnie od tego, czy kupuje się gotowe produkty w zalewach z oleju, czy marynuje samemu, pozostały tłuszcz nadaje się do segregacji.
Bezpieczne i wygodne przechowywanie
Firma EMKA Oil z momentem podpisania umowy przekazuje bezpłatnie specjalistyczne pojemniki na zużyty olej roślinny, które spełniają wymogi atestu UN i zapewniają bezpieczną i zgodną z przepisami gospodarkę UCO. Wybierając dostępne pojemności: 30, 60, 120 i 220 litrów, klienci mają elastyczność w dostosowaniu rozmiaru pojemnika do swoich potrzeb.
Beczki plastikowe z deklem oferowane przez EMKA Oil są wykonane z przyjaznych dla środowiska polietylenów niskociśnieniowych o wysokiej gęstości (HDPE). Szczelne zamknięcie w postaci czarnej pokrywy i obręczy z zamkiem dźwigniowym zapewnia, że pojemniki nie pozwalają na wycieki ani nie mają żadnego charakterystycznego zapachu. Dzięki temu, nie tylko łatwiej jest gromadzić i przechowywać zużyty olej, ale również mogą być pewni, że nie stwarza to nieprzyjemnych zapachów w ich otoczeniu.
Wbrew pozorom UCO nie sprzyjają niskie temperatury. Dlatego też zaleca się, aby pojemniki z olejem znajdowały się w pomieszczeniach o umiarkowanej temperaturze. Niskie temperatury mogą spowodować krzepnięcie oleju, co utrudniłoby późniejsze procesy recyklingu.
Przygotowanie do odbioru zużytego oleju obejmuje również regularne sprawdzanie stanu pojemników. Jeśli zauważysz jakiekolwiek uszkodzenia, wycieki lub inne problemy z pojemnikiem, natychmiast powiadom firmę zajmującą się odbiorem oleju, aby uniknąć ewentualnych zagrożeń dla środowiska.
BDO i Karty Przekazania Odpadów
Zużyte oleje jadalne powstające w wyniku świadczenia usług gastronomicznych oznaczone kodem 20 01 25 należą do grupy odpadów komunalnych. Z tej przyczyny ich wytwórcy zwolnieni są z obowiązku wpisu do rejestru prowadzonego w ramach BDO i składania sprowadzań w tym zakresie (czyli wytwarzania odpadu, jakim jest zużyty olej spożywczy). W takim wypadku nasz Klient nie sporządza Karty Przekazania Odpadów (KPO) w systemie BDO. Taki dokument zostaje natomiast sporządzony każdorazowo przed odbiorem oleju przez firmę EMKA Oil i jest dostępny w Panelu Klienta oraz w aplikacji.
Nie zapomnijmy jednak, że lokale gastronomiczne są zobowiązane do ewidencjonowania opakowań, jeśli przekraczają ustalony roczny limit generowanego odpadu. W rzeczywistości oznacza to konieczność uzyskania wpisu do rejestru BDO przez zdecydowaną większość restauracji, barów, foodtrucków. Skorzystaj z profesjonalnego wsparcia podczas rejestracji i zamów usługę od firmy z 30-letnim doświadczeniem: Usługi Emka S.A. w zakresie BDO – EMKA (ekoemka.com.pl).