Skip to content Skip to footer

Jak prawidłowo przechowywać UCO

Nie ulega wątpliwości, że przyrządzanie potraw wielu osobom kojarzy się z wykorzystywaniem oleju lub oliwy i nie wyobrażają sobie bez nich życia. Bez względu na to, czy mamy na myśli oliwę z oliwek czy też olej słonecznikowy lub rzepakowy, niemal każdego dnia sięgamy po nie, przyrządzając smakowite posiłki. O ile jednak z korzystaniem z olejów problemu nie ma, o tyle schody zaczynają się w sytuacji, gdy musimy je przechować. Okazuje się bowiem, że nie wszyscy robią to we właściwy sposób.

Prawidłowe przechowywanie oleju – czyli jak?

Aby zachowywał swoje właściwości, olej – podobnie jak inne tłuszcze powinien być przechowywany w miejscu zarówno suchym, jak i chłodnym. Powód jest prosty: wysoka temperatura mogłaby negatywnie oddziaływać na tłuszcz, przyczyniając się do jego zjełczenia. Podobnie zresztą sprawa ma się ze światłem, które także działa niekorzystnie, równocześnie doprowadzając do utraty zawartych w oleju witamin i nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Co więcej – w przypadku nieprawidłowo przechowywanego oleju roślinnego może dojść nie tylko do zjełczenia ,a co za tym idzie pojawienia się przykrych zapachów. Dodatkowo w oleju mogą rozwinąć się substancje toksyczne. Warto przy tym mieć na uwadze jeszcze jeden fakt – raz użyty olej nie powinien być wykorzystywany ponownie, ponieważ jego kolejne smażenie wiązałoby się z wytworzeniem substancji rakotwórczych. Te z kolei mogłyby przeniknąć do przygotowanych potraw, wpływając na stan zdrowia konsumujących. Wykorzystany olej nie powinien być z tego samego powodu zbyt długo przechowywany.

Co zrobić z olejem, którego nie można użyć ponownie?

Wykorzystany olej gastronomiczny powinien być umieszczony w specjalnych, bezpiecznych pojemnikach, a następnie przekazany do recyklingu. To jedyne bezpieczne dla zdrowia oraz środowiska naturalnego rozwiązanie, mające na celu unieszkodliwienie zużytego tłuszczu roślinnego poprzez recykling. Podpisująć umowę dotyczącą odbioru tego typu niebezpiecznych odpadów, przedsiębiorstwo otrzymuje zestaw takich pojemników – zależnie od potrzeb oraz objętości wytwarzanego zużytego oleju roślinnego. Gdy pojemniki zostaną zapełnione, firma powinna poinformować swojego odbiorcę odpadów o tym fakcie.

Wówczas na miejsce przyjedzie realizator, który wystawi Kartę Przekazania Odpadu oraz na jej podstawie zabierze wykorzystany już tłuszcz. Może on bowiem zostać zneutralizowany w odpowiedni sposób i wykorzystany jako środek do produkcji ekologicznych, zaawansowanych paliw. Rozwiązanie to nie tylko wpływa na bezpieczeńśtwo osób, ale takżę przyczynia się do poprawy stanu powietrza – biopaliwa, powstałe m.in. poprzez recykling zużytego oleju roślinnego, emitują o wiele mniej dwutlenku węgla niż paliwa zwykłe.